תיק שטח

לייעוץ ראשוני והזמנת תיק שטח השאירו את פרטיכם

מהו תיק שטח?

אוגדן המרכז בתוכו את כל הנתונים של האתר אשר יש בהם בכדי לסייע לשיפור המוכנות לאירוע חרום.

מה מטרת תיק שטח?

היערכות מוקדמת לאירוע חרום, לרבות אירוע שריפה , של השוהים במבנה ושל שרותי הכבאות.

מי נדרש להכנת תיק שטח?

בעל עסק \ בעל נכס השוכן במבנה אשר מפורט בהוראת נציב 503 של רשות הכבאות וההצלה.

אילו מבנים נדרשים בהכנת תיק השטח?

מבנים המאופיינים בעיקר גודל רב ו\או במורכבות. חלקם בעלי נתונים המהווים סיכון גבוה לשוהים בהם ו\או לסביבתם כגון : אולמות שמחה, קניונים , בתי מלון , מרכזים מסחריים ומבני תעשייה מעל 2000 מ"ר , מבני מגורים רבי קומות – מעל 29 מ' ועוד.

מהם מרכיבי תיק השטח?

⦁ דרכי הגישה לאתר
⦁ נתוני התקשרות
⦁ נתוני צוותי החרום
⦁ דרכי החדירה לאתר.
⦁ סביבת האתר.
⦁ מערך המים לכיבוי אש במבנה עצמו ובחצריו.
⦁ מערכות הכיבוי באתר.
⦁ סידורי בטיחות אש נוספים באתר.
⦁ מערך החשמל ומערך החשמל בחרום.
⦁ תיאור מפורט של האתר.
⦁ דרכי המילוט מהמבנה.
⦁ נקודות התורפה מבחינת בטיחות אש וחומרים מסוכנים באתר.
⦁ סקרי סיכונים ונהלי בטיחות אש וחומ"ס
⦁ ועוד…

מה המיוחד בתיקי השטח של י. כוכבי?

להבדיל מרוב תיקי השטח הסטנדרטים, תיק השטח שתקבל ממשרדנו יכלול אלמנטים מחשוביים כגון – קישורים, תבניתיות וטבלאות וגרפיקה עשירה.
הכל בכדי להקל על הקריאה בעת אירוע חירום וכן, בכדי לזרז
את אישורו ברשויות השונות. זה לא עוד תיק שטח. . . אלא:

תיק שטח מבצעי ממוחשב במחיר תיק סטנדרטי אז למה לא?

נסיון ההכנה של תיקי שטח הוא למעלה מ- 12 שנה. לאור הגיוון הקיים והצפוי בדרישות כיבוי אש (שילוב טכנולוגיה) עולות דרישות שונות המצריכות ידע במחשוב כגון מצגת פיקוד המשלבת תכניות וגיליונות בטיחות של חומרים מסוכנים (SDS).
90% מהפניות אלינו לביצוע תיקי שטח הן מתוך הבנה שתיק השטח יהיה איכותי, בלתי מתפשר וממוחשב. תוכל לפנות אלי להתייעצות טלפונית חינם וללא התחייבות.
ניתן גם להשאיר שם וטלפון ואחזור בהקדם

לאחר המון ניסיון של הכנת תיק שטח עפ"י הוראת נציב – 503 הבהיר לנו כי קיימות צורות הגשה שונות לתיקי שטח אף על פי שהינן עונות על הדרישה. צורות הגשה אלה יוצרות פערים בין התיקים כגון תיק מפורט ומקצועי אם כי מסורבל לעומת תיק תמציתי וממוקד אך לא מפורט מספיק.

כדי לענות על מספר דילמות של מכין התיק על אופן הכנתו ובכדי להקל על בדיקתם בכב"ה ולהבטיח כי תיק השטח יפרט באופן מקצועי את התכנים הנדרשים בו מחד גיסא לעומת זאת, הפירוט הרב לא יגרום לתיק להיות מסורבל ולא יעיל באופן מיטבי בחירום מאידך גיסא, אני ממליץ על הפורמט בעל האפיונים שלהלן.

תמצית האיפיונים:


1. קישורים דו – כיווניים לכל סעיפיו.
2. קישורים לכל התמונות בתיק פר פרק (דו – כיווני).
3. תרשים אתר המכיל את סידורי הבטיחות העיקריים שבחצר.
4. סקר סיכונים מובנה.
5. תיק שטח תבניתי (סעיפיו יירשמו בתוך טבלאות מובנות).

איפיונים אלה ייצרו בהכרח עיון יעיל ומהיר בכל חלקי תיק השטח ויכולת קריאה מהירה שלו ע"י כל גורם חירום בכיבוי אש מכל תחנה, היות וקיימת בו תבניתיות, סימנים מוסכמים וקישורים מהירים.

הערה:
תיק השטח יוכן בפורמט קבצי – פי.די.אפ כנדרש בהוראת המכ"ר, אך ניתן לבצעו גם כתיק שטח אינטרנטי (HTML).

הכנת תיק שטח

מאז ומעולם רציתם שיהיה לכם מבנה גדול וחשוב השייך רק לכם? הצלחתם לעמוד במשימה שהצבתם לעצמכם והיום אתם בעליו של מבנה תעשיה? של קניון? או אולי של בית מלון קטן בעיר? האמת היא, שזה לא לגמרי משנה איזה סוג של נכס יש לכם ומה הייעוד שלו, כי מה שבטוח זה שגם אתם, כמו כולם במינה, חייבים להכין תיק שטח.

מי שלא מחזיק בנכס על שמו לא תמיד מבין במה דברים אמורים ומה זה בכלל אותו תיק שטח שמבקשים מאתנו להציג.

לכן כדאי שתדעו: לא מדובר על עניין של החלטה אישית או רצון של בעל הנכס, שכן התיק הזה הוא עניין של חוק לכל דבר ועניין. מדובר על אוגדן ששירות הכבאות וההצלה דורש מכם, בעלי הנכס, להציג והוא חייב לכלול בתוכו, בצורה מפורטת ביותר, את המערך האירגוני והבטיחותי לניהול של אירוע שריפה, גם בשגרה וגם בחירום. המטרה של תיק שטח כיבוי אש ברורה: לאפשר לכוחות הכיבוי וההצלה התנהלות נכונה כאשר הם מוזנקים למקום.

הניסיון מוכיח שהתנהלות נכונה בזמן אירועים כאלה מצילה לא רק נפש, אלא גם חלקים משמעותיים מהמבנה. לכן, אם גם אתם רוצים לדאוג לשלום העובדים שלכם ולמזער נזקים פיזיים במקום, חשוב מאוד שיהיה לכם תיק מאורגן ומסודר למקרים כאלה.

מה כולל בפועל תיק שטח ומהם היתרונות שלו?

על מנת שתיק השטח באמת יהיה יעיל בעת שריפה, הוא חייב להיות כמה שיותר מפורט. כלומר, חשוב להבין שמי שמגיע לכבות את השריפה לא באמת מכיר את השטח כמותכם, ולכן יש משמעות לתיק הזה.

הכבאים יעברו על התיק, ילמדו ממנו כל מה שאפשר ובהתאם לכל הנתונים האלה הם ינהלו את האירוע באופן מיטבי. לכן, לא רק שיש משמעות למידע הרב שהם יוכלו להפיק מתיק השטח, אלא גם לאופן שבו הם יקבלו את המידע הזה.

ברוב המקרים תיק שטח יכלול התייחסות לפרטים שונים כמו: רקע כללי על הארגון שלכם, על מבנה התעשייה שלכם או על הנכס עצמו. כמו כן, בהמשך התיק תהיה התייחסות גם לפרמטרים כגון – פירוט כללי של השטח (האם יש מבנה אחד מרכזי, מספר מבנים או חצרות), מהן דרכי הגישה לכל מקום? התיק חייב לכלול גם התייחסות למערכות ההתרעה והכיבוי, כמו למשל: האם יש עמדות כיבוי במבנה ואיפה בדיוק הן נמצאות, האם יש מערכת ספרינקלים, איזו מערכת לגילוי אש ועשן מותקנת במקום.

חשוב לכלול בתיק השטח גם התייחסות לגורמי הסיכון במקום כגון חומרים מסוכנים ולנהלי חירום ושגרה שרלוונטיים לנכס.

מצילים כל אגף בנכס שלכם בעזרת תיק השטח

אם אתם תוהים האם המבנה שלכם נכנס לרשימת המבנים שנדרשים לתיק שטח, כדאי שתבדקו את הנושא הזה היטב לעומק. בפועל אנחנו רואים שלא רק אולמות אירועים נדרשים לתיקים כאלה, אלא גם בתי קולנוע, כפרי נוער, בנקים, מוזיאונים, בתי חולים ועוד מבנים רבים ומגוונים.

כמו כן, אם תנסו לרגע לדמיין מצב שבו פורצת שריפה בנכס היקר לכם מכול, אתם תראו שאפילו אם בעזרת תיק שטח ניתן יהיה להציל רק אדם אחר או רק אגף אחד בנכס – הרי שזה שווה את הכנת התיק. מה שכן, חשוב להבין שרק אם תיק השטח יהיה מוכן בצורה נכונה ונגישה, ניתן יהיה להפיק ממנו את המקסימום ברגע האמת.

לכן צריך למצוא את הדרך הנכונה המשלבת, מצד אחד, את כל המידע שצריך, אך מצד שני, זו חייבת להיות דרך שתהפוך את תיק השטח לכמה שיותר נגיש. הוא צריך להיות ממוחשב, נוח לעבודה וגם מאפשרת מעבר מהיר בין נקודה אחת לאחרת, כי רק כך הכבאים בשטח יוכלו להיעזר בו. חשוב להבין: לעיתים, ברגע האמת, העבודה עם תיק שטח יעיל ונוח תעשה את ההבדל ותציל חיים, כך שאין לזלזל בעניין הזה.

הדרך הנכונה להכין את תיק השטח שלכם

מעוניינים להכין את התיק הכי טוב לשטח שלכם? ברור לכם שאין כאן מקום לטעויות ואתם רוצים להיות רגועים ובטוחים שהכול נעשה על הצד הטוב ביותר? פנו עוד היום ליזהר כוכבי.

הוא מנוסה ביותר בכל מה שקשור להכנת תיקים מהסוג הזה, כולל תכניות בטיחות אש ועוד, כך שאיתו המבנה שלכם תמיד יהיה בידיים טובות. בנוסף, הוא מכין את כל תיקי השטח והאש באופן תבניתי ועם גרפיקה עשירה, ולכן גם במובן הזה אין ספק שתצאו מרוצים משירותיו.

אצל יזהר כוכבי מחכה לכם השילוב הנכון בין מקצועיות חסרת פשרות, ניסיון עשיר וידע תיאורטי נרחב. הוא בעל תואר הנדסאי בניין, ממונה בטיחות אש וממונה בטיחות בעבודה, כך שאיתו אתם יכולים לישון בשקט.

יש לכם שאלות? רוצים לקבל ייעוץ ראשי בחינם? התקשרו אליו עוד היום למספר: 077-8048626 ובואו גם אתם להיות לקוחות מרוצים של איש מקצוע שאפשר לסמוך עליו תמיד. האופן שבו הוא מכין את תיק השטח יוביל גם לכך שתקבלו על התיק את האישור הנדרש תוך זמן קצר ביותר ולכן גם במובן הזה יזהר כוכבי הוא הבחירה הנכונה.


 

מבנים רבים בישראל הינם מורכבים , חלקם הינם מוקד סיכון רב הן מהיבט הייעוד המסוכן בהם כגון מפעלים הן מהיבט גודלם והן מהיבט רגישותם לכדי הפיכת אירוע חרום לאירוע מורכב כגון מבנים גבוהים, מבנים המשמשים להתקהלות ועוד.

עפ"י הוראת נציב 503 של רשות הכבאות וההצלה, למבנים בעלי אפיונים אלה נדרש להכין תיק שטח. פירוט מאפייני המבנים הנדרש בגינם להכין תיק שטח מפורט בהוראה זו.

תיק השטח הינו אוגדן פיזי ועותק ממוחשב אשר מכיל את כל הפרטים הנדרשים בכדי להיערך לאירועי חרום טרם התרחשותם. התיק נועד לשימוש בעל המבנה או המחזיק בו וכן לשימוש רשות הכבאות וההצלה. המטרה העיקרית הינה – הצלת השוהים במבנה והצלת הרכוש.

 

תיק השטח מכיל פרקים בו מתואר המתחם מבחינה אדריכלית, שימושים, מיקום ודרכי הגישה למתחם, סידורי בטיחות האש הפאסיביים והאקטיביים שבו , מערכות החשמל , מערכות המים המשמשות לכיבוי, דרכי חדירה למבנה, דרכי מילוט מהמבנה, נקודות תורפה במבנה, מכשולים אפשריים ועוד.

 

לתיק השטח יש לצרף תכנית בטיחות אש מאושרת המותאמת לשטח. יש לבחון את מידת ההתאמה בין התיק לבין תכנית בטיחות האש המאושרת ולראות האם יש פערים ולנהל את משמעותם אם נמצאו.

 

חשוב שתיק השטח יונח במקום נגיש בכניסה למבנה כגון – לובי הכניסה הראשית וכן ביתן השומר.

 

למרות שעובדה זו לא מחייבת אך בכדי לקבל תיק שטח איכותי ומקצועי בראש שקט, חשוב התיק יתבצע ע"י בעל מקצוע מתחום הנדסת הבניין שהינו גם ממונה בטיחות אש שכן יש צורך בידע בקריאת תכניות בטיחות אש וכן בתיאור מדויק ומקצועי אשר מתאים להגדרות מושגים בתחום בטיחות האש מתוך דרישות החוק כגון לקנות התכנון והבניה חלק 3. בנוסף לכך, גורם מקצועי כזה מודע לחשיבות השפה המשותפת בין כל גורמי החרום החיצוניים לבין צוותי החרום הפנימיים. מסיבה זו התכנים בתיק השטח נדרשים להיות ברורים לכל מי שמעיין בתיק.

 

במצבי חרום מורכבים תיק השטח מסייע להחליט על דרך הפעולה היעילה ביותר וזאת לאחר הערכת מצב המתגבשת לאחר גיבוש תמונת מצב בזמן אמת.

תיק השטח הינו מסמך המסייע למטה החרום במקום (חפ"ק) לעקוב אחר מידע חשוב בזמן שהם נלחמים בשריפה. מידע זה יכול לכלול את פריסת הבניין, היכן נמצאות היציאות והיכן נמצאים ניתוקי המים והחשמל והאם יש מערכות או חומרים מסוכנים במבנה העלולים לפגוע בהם או בשאר השוהים במבנה ו\או בסביבתו. מידע זה הזמין בקלות יכול לעזור לכבאים להישאר בטוחים ויעילים בזמן הלחימה בשריפה או בזמן ביצוע פעולות חילוץ והצלה אחרות כגון –התמוטטות מבנה ברעידת אדמה.

בבחירת תיק שטח כיבוי אש, חשוב לקחת בחשבון אילו תכונות אתם צריכים וכמה מקום פנוי יש לכם. אתה גם רוצה לוודא שהתיק עמיד ויכול לעמוד בפני פגעי מזג האוויר. חלק מהשקיות מגיעות אפילו עם אחריות למקרה של נזקי שריפה.

ליעוץ ראשוני ללא התחייבות

השאירו פרטים ואשמח לחזור אליכם

דילוג לתוכן