תוכנית בטיחות

תכנית לניהול בטיחות – מה צריך להיות שם?

מה עושים כאשר ישנה בעיה בטיחותית במקום העבודה? כל אחד יכול לקחת את השמיכה לכיוון שלו. אך מה שאתם צריכים לדעת זה שיש תוכנית עבודה סדורה שאמורה לעשות לכם סדר. תוכנית עבודה שמטרתה העיקרית היא לאפשר לכל אחד מהעובדים לעשות את המוטל עליו. הרי אם העבודה במקרה של אסון בטיחותי לא תהיה יעילה, לא באמת יהיה אפשר לעלות על דרך המלך. תכנית לניהול הבטיחות אמורה היות התוכנית שאמורה לעשות סדר בכל הבלגן.

תיאור הסיכונים במקום העבודה

כל בעל עסק אמור להכיר את הסיכונים השונים במקום שאותו הוא מנהל. הרי יש מקומות עבודה שבהם הסיכון הוא קיים, ולכן חובה לשים עליו את האצבע. ברגע שמכירים את הסיכונים השונים יהיה אפשר להתמודד איתם בצורה אפקטיבית. בתוך תוכנית לניהול הבטיחות במקום העבודה ישנה חובה להציג את כל הסיכונים. גם אם מדובר על סיכונים מופרכים, מוטב כי תכינו את עצמכם לכל תרחיש ולכל סיטואציה.

חלוקת תפקידים חד משמעית

על מנת שתוכנית לניהול הבטיחות במקום העבודה תהיה יעילה חייבת להיות בה חלוקת תפקידים. כלומר מה כל אחד מאנשי הצוות עושה במקרה שבו מתרחשת סכנה בטיחותית. ברגע שיש תוכנית בטיחות סדורה עם חלוקת תפקידים ברורה לא יהיו הסחות דעת. כל אחד ידע בדיוק מהי האחריות שלו, ואף אחד לא ינסה לקחת את האחריות אליו. אם לא תהיה חלוקת תפקידים ברורה, הסיטואציה כולה עשויה להפוך להיות חמורה פי כמה.

אישורים ומסמכים נדרשים

אחרי שקורה מקרה בעייתי, בעל עסק חייב להמציא את כל האישורים השונים. תיק בטיחות שבו יש תכנית לניהול בטיחות חייב להכיל את כל האישורים. כך תוכלו לדעת כי אינכם מפספסים אף פרט ויש אישור לכל מכשיר ולכל כלי במקום העבודה. הרי הפעלה של כלים שונים ללא אישורים וללא בדיקות תקופתיות זוהי עבירה על החוק. אתם מבחינתכם לא תרצו למצוא את עצמכם עוברים על החוק. לכן כל מה שנדרש מכם זה לכתוב בצורה מסודרת אילו אישורים קיימים ברשותכם ומה התוקף של כל אישור.

מה מקור הדרישה?

עפ"י תקנות ארגון הפיקוח על העבודה (תכנית לניהול הבטיחות) תשע"ג – 2013. חלק ממרכיבי תכנית לניהול הבטיחות הינם ניהול בקרת סיכונים , זיהוי גורמי הסיכון הערכתם והפעלת מנגנוני בקרה לביטולם או מיזעורם מה שמכונה תהליך זה"ב. ברוב המקרים אנחנו נתמקד בעשיית תכנית בטיחות לאתר בניה, אך כמובן שיש עוד המון מקומות שצריך לבצע בשבילהם תוכנית בטיחות, אתם יותר ממוזמנים להתייעץ איתי לכל הנוגע בדבר.

20201103 131232

ליעוץ ראשוני ללא התחייבות

השאירו פרטים ואשמח לחזור אליכם